Jak przygotować idealny smoothie w 8 prostych krokach

4.6/5 - (5 votes)

Chociaż stworzenie koktajlu owocowego nie wydaje się szczególnie skomplikowanym zadaniem, istnieje wiele szczegółów, które sprawiają, że napój nie jest taki, jak być powinien. Twój smoothie wychodzi zbyt zielony, zbyt gęsty lub rzadki, a może do perfekcji brakuje mu jeszcze czegoś innego? Poznaj 8 sekretów idealnego koktajlu owocowego!

Składniki do smoothie

Pamiętaj, aby używać jedynie świeżych produktów. W ten sposób uzyskasz nie tylko najlepszy smak, ale także największą ilość składników odżywczych. Najlepiej kupować lokalne owoce i warzywa. Owoce należy zużywać w ciągu 2-3 dni, a warzywa 4-5 dni.

Do każdego koktajlu warto dodać „coś zielonego”. Nie przesadzaj jednak z ilością zieleniny – podczas gdy odrobina nada koktajlowi ciekawy smak, jej nadmiar sprawi, że będzie kleisty i trudny do wypicia.

Do stworzenia koktajlu możesz wykorzystać na przykład szpinak, pamiętaj jednak, że dodając więcej niż jeden rodzaj zieleniny, nadasz mu jeszcze lepszy smak. Warto zainteresować się choćby jarmużem.

Na koniec wzbogać smak smoothie plasterkiem cytryny. Witamina C sprawia, że żelazo pochodzenia roślinnego staje się łatwiej przyswajalne. Zamiast cytryny możesz posłużyć się pomarańczą lub innym cytrusem. Nie tylko dodadzą one koktajlowi wartości, ale także nadadzą mu świeży smak.

Komponowanie smoothie

Oprócz dobrych składników warto wyposażyć się również w dobry blender. Dzięki jakościowemu sprzętowi stworzysz napój o aksamitnej konsystencji i będziesz mogła wykorzystać także twarde produkty, takie jak granola.

Pamiętaj o odpowiednich proporcjach. Najlepszym pomysłem jest wypełnienie spodu blendera płynną bazą (aż do ostrzy), jego środkowej części owocami, a wierzchu – lodem.

Wybierając produkty do smoothie, zwróć uwagę nie tylko na ich składniki odżywcze, ale także smak. Na przykład jagody goji, które są bogatym źródłem antyoksydantów, posiadają również ciekawy smak i fakturę. Jeżeli jesteś fanką czekolady, dodaj do napoju surowe kakao – wielu specjalistów wierzy, że stanowi ono cenny element profilaktyki nowotworowej.

W głębi duszy każda z nas pragnie, aby jej smoothie przypominał słodki, mleczny koktajl z dzieciństwa. Aby upodobnić owocowy napój do ulubionego przysmaku, dodaj do niego mleko kokosowe, granolę lub masło migdałowe.

Dodaj komentarz