Szynka parmeńska i jej tajemnice

   

  To, że jest tak wyjątkową wędliną, szynka parmeńska zawdzięcza zarówno swojemu smakowi, jak sposobowi przygotowania. Zanurzmy się więc na chwilę w zapach prosciutto di Parma – przynajmniej wirtualnie i zobaczmy, dlaczego szynka ta jest tak wyjątkowa.
   
  Aby zrobić szynkę parmeńską, trzeba zacząć już od samej świnki. Nie każda świnka może zostać dawcą najlepszej szynki na świecie. Wybiera się więc najlepiej rokujące osobniki, karmi odpowiednio (jednym ze składników pożywienia jest serwatka pozostała po parmezanie) i w odpowiednim czasie ubija. Świnka musi być nie młodsza niż 10 miesięcy, a jej gicz nie może ważyć mniej niż 10 kg. Świnie hodowane są tak, aby nie przybrały zanadto na wadze i mięso nie było tłuste.
   
  Mięso schładza się, docina i soli. Proces konserwacji przez zasalanie solą morską jest wieloetapowy. Czas leżakowania i wchłaniania soli na każdym etapie jest ściśle określony. Po spędzeniu w soli około 3 miesięcy, szynki myje się z soli i przenosi do innego pomieszczenia gdzie obsychają i dojrzewają nawet 12 miesięcy. Czasem opukuje się je młotkiem z drewna aby nadać im odpowiedni kształt. Na każdym etapie produkcji szynka jest poddawana szczegółowym kontrolom. Co ważne, w procesie wytwarzania szynki parmeńskiej, poza solą i pieprzem nie używa się żadnych innych przypraw i środków.
   
  Jeśli w trakcie produkcji, coś się nie udało, udziec jest wycofywany z produkcji (i sprzedawany jako inna szynka – gorszej jakości). W Parmie, działa Consorzio, organizacja, która dba o to, by każda szynka parmeńska spełniła normy – jeśli więc uda ci się kupić szynkę ze stemplem korony (jest to pięcioramienna korona z napisem PARMA w owalnej obwódce), wiesz że kupiłeś prawdziwą szynkę parmeńska- jeśli znaku nie ma, żadne zapewnienia sprzedawcy nie powinny się dla ciebie liczyć. Specjalne oznaczenia umieszczane są również na szynce konfekcjonowanej, aby odróżnić ją od podróbek. Mówiąc o konfekcjonowaniu szynki parmeńskiej warto wspomnieć, że pojedynczy plasterek szynki powinien mieć grubość kartki papieru – jest to więc zupełnie inny sposób krojenia szynki niż nakazuje nasza tradycja.
   
  Szynka parmeńska z kością, może być przechowywana 12 miesięcy, konfekcjonowana (lub bez kości) – 6 miesięcy.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  ślinka cieknie :D

  moja ulubiona szynka :D w polsce nie moge dobrej dostać ale we włoszech to dosłownie sie nią objadałem :D

  biedne swinki...

  dostałam przepis na chudszą wersje spagetti carbonara
  zamiast boczku właśnie z szynką parmenśka.
  Czy wie ktos jaka inna wedlina moge zastapic ta szynke???
  Moje gg 4571983 prosze o pomoc

  jest znakomita....delikatna i pachnąca ....ale jest od niej lepsza szynka...to (oczywiście dobrej klasy) hiszpańska jambon serrano !!!!!!! jeszcze smaczniejsza....bardziej czujna i wyrazista...no po prostu niebo w gębie !!!!!!!! oczywiście mozna trafić na średnio smaczne "gnioty" ale wędliny klasy hambon serrano iberico to klasa sama w sobie !!!!! goraco polecam..............ps. świnki przed ubojem są karmione prażonymi żołędziami i są specjalnej "łaciatej rasy"

  robić carbonarę z szynki parmeńskiej to tak jakby robić barszcz z buraka....tyle że cukrowego.....

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Skorzystajcie z propozycji pysznego śniadania, które dostarczy Wam niezbędnych składników na cały intensywny dzień i wyposaży Was w potężną dawkę energii. Owsianka z otrębami i jabłkami zapewne...

  Najczęściej czytane

  Poniedziałek. Nowy tydzień pracy rozpoczęty. W biurze zamieszanie i...
  Późne lato i wczesna jesień sprzyjają sporządzaniu potraw z cukinii....
  Omlet to świetny pomysł na śniadanie, zwłaszcza jeśli lubisz jajka, a...
  Niektóre produkty spożywcze są tak często przez nas stosowane, że ich...
  Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym to nie pyszny obiad, ale pomysł na...
  Kurczak to jedna z najpopularniejszych propozycji obiadowych. Jest to...
  Wszyscy chyba znamy historię kurczaków Harlanda Sandersa, założyciela...
  Różnego rodzaju zapiekanki stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym...
  Ten pochodzący z Rzymu pyszny sos przez zawartość w swoim składzie mi...
  Zbliżająca się wielkimi krokami jesień zmusza nas do poszukiwań sposobów...

  Ostatnie komentarze