Sałatka z kuskusem

  Każdy baczny obserwator rzeczywistości na pewno zauważył, że co jakiś czas mamy do czynienia ze swoistymi modami kulinarnymi. I tak jak niegdyś zachwycała nas kuchnia włoska albo grecka, tak jakiś czas temu mieliśmy do czynienia z eksploatowaniem wiedzy pochodzącej z tradycyjnej kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Czy takie nagłe zmienianie nawyków żywieniowych pod dyktando panujących trendów jest właściwe? Wydaje się, że czerpanie z tradycji kulinarnych pochodzących z różnych krajów jest właściwe wówczas, gdy bierzemy z nich to, co dla nas najlepsze. Nie znając ich, nie można od razu negować pochodzących z nich produktów albo nieznanego nam dotychczas użycia składników, z którymi wcześniej mieliśmy już do czynienia. Najważniejsze jest przecież to, by odżywiać się racjonalnie i zdrowo. W zachowaniu dobrej kondycji może nam pomóc wiele przepisów, które pozwolą nam przełamać nudę i monotonię panującą w naszym jadłospisie. Zdrowym i smacznym pomysłem stanowiącym odskocznię od ziemniaków, frytek czy chleba jest kasza kuskus. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się o niej znacznie więcej i poznasz przepis na wyśmienitą sałatkę z kuskusem.

  Co to jest kuskus?

  Na pewno już nie raz spotkałaś się z daniami z kuskusem. Zazwyczaj podawany jest on z warzywami albo też mięsem, a zwłaszcza baraniną. Co jednak kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Otóż mamy do czynienia z dwoma rodzajami jej rozumienia. Po pierwsze jest to tradycyjne danie, w którym kuskus odgrywa kluczową rolę. Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z kaszą kuskus, a więc jednym z rodzajów produktów skrobiowych serwowanych jako dodatek do wielu potraw. Jego pochodzenie wiązane jest z kuchnią afrykańską, jednakże znalazł on swoje odbicie także w innych tradycjach kulinarnych, do których zaliczyć można kuchnię włoską. Kuskus swoim wyglądem przypomina dobrze nam znaną kaszę jęczmienną, jednakże jest od niej znacznie drobniejszy i delikatniejszy w smaku. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych kasz, potrawy z kuskusem mogą przybierać różną postać. Są nie tylko świetnym dodatkiem do mięs, ale także sprawdzają się w zupach. Ciekawą i różnorodną grupę stanowią również sałatki z kuskusem. Nabrałaś ochoty na ten niezwykły gatunek kaszy? Nie trać czasu i zapoznaj się z przepisem na sałatkę z kuskusem.

  Przepis na sałatkę z kuskusem

  Do przygotowania sałatki z kuskusem będziesz potrzebowała:

  • 1 opakowania kaszy kuskus,
  • 1/3 szklanki suszonej żurawiny,
  • 300 ml bulionu,
  • szklanki ciecierzycy z puszki,
  • szklanki soczewicy z puszki,
  • szklanki poszatkowanej kapusty czerwonej,
  • 2 porów,
  • natki pietruszki,
  • liści świeżej kolendry,
  • szczypty soli,
  • 2 ząbków czosnku,
  • 4 łyżek oliwy z oliwek,
  • soku z ½ cytryny.

  Sposób przygotowania:

  Kaszę kuskus oraz żurawinę należy zalać gorącym bulionem i pozostawić pod przykryciem do czasu, aż spęcznieją. Następnie trzeba pokroić pietruszkę, kapustę, kolendrę oraz por. Kiedy kasza już wystygnie, dodajemy przygotowane składniki, a także ciecierzycę i soczewicę. Całość polewamy sosem składającym się z rozgniecionego czosnku, soku z cytryny, soli i oliwy. Przed podaniem sałatkę trzeba jeszcze delikatnie wymieszać.

  Smacznego!
   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Kuskus rządzi!

  Super mi wyszła! ale mało :)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Posiłek, który zabierasz do pracy, powinien być smaczny, zdrowy i atrakcyjny. Rano nie masz czasu przygotować lunchu, a nawet pomyśleć o tym, co możesz zapakować do torebki? Przyszykuj idealny posi...

  Najczęściej czytane

  Uciekający Pan Młody
    Tradycyjnie tort weselny wieńczy się figurką Młodej Pary, którą...
  USB bekon
  Wszyscy wiemy, jak bardzo amerykanie kochają bekon. Jest to dla nich tak...
    Z pozoru niewinne przekąski, jakie często podjadamy w ciągu dnia,...
  Choć cukiernie obfitują w całą masę łakoci, które swym apetycznym wyglądem...
  * Nadużywam kawy * Nierzadko nie jem śniadań, a potem sobie to...
  Nie musimy przemierzać tysięcy kilometrów, aby spróbować tureckich dań....
  Zapytaj szczupłą osobę, co robi dla utrzymania szczupłej sylwetki, a z duż...
    W trakcie odchudzania słodycze i kaloryczne potrawy kuszą nas...
  Czy wiesz, że od zdrowego jedzenia można się uzależnić? I jest to całkiem...
  Można je spotkać praktycznie w każdej cukierni i choć jest jedną z wię...

  Ostatnie komentarze