Przyprawa kardamon

  Trudno jest wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. O tym, jak wielkie znaczenie odgrywają w oddziaływaniu na zmysł smaku możemy przekonać się na co dzień, jednak najbardziej dobitnym tego przykładem jest to, że to właśnie handel przyprawami był główną przyczyną odkryć geograficznych. Wiele czasu upłynęłoby na poszukiwaniach dań, do których przyrządzania nie są one używane. Zazwyczaj korzystamy przede wszystkim z soli i pieprzu, jednakże istnieje wiele receptur kuchni polskiej sięgającej po mniej popularne dodatki. Już nawet gotowanie świątecznego bigosu zmusza nas do użycia kminku, ziela angielskiego i liścia laurowego, a pieczenie piernika nie może obejść się bez całego zestawu korzennych przypraw. Jedną z nich jest niezwykle ceniony przez znawców kardamon. Jeżeli nigdy nie używałaś go w swojej kuchni, koniecznie poświęć kilka minut na przeczytanie poniższego artykułu, a dowiesz się, jak możesz wzbogacić przyrządzane przez siebie dania i zmienić ich dotychczasowe oblicze. Co więcej, obok doznań smakowych polepszyć może się także twoje zdrowie.

  Właściwości kardamonu

  Ziarna kardamonu nie cieszą się obecnie taką popularnością jak na przykład laski wanilii albo cynamon. Doszukiwać się można kilku przyczyn takiego stanu rzeczy. Wydaje się, że najbardziej znacząca jest cena tej niezwykłej przyprawy. Tylko najdroższy na świecie szafran jest od kardamonu droższy. Nie oznacza to bynajmniej, że należy rezygnować z jego używania. Wręcz przeciwnie, obecnie coraz częściej jest on przez nas wykorzystywany i przechodzi swoistego rodzaju odrodzenie. Zanim dowiemy się, jakie są właściwości kardamonu, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego wyglądu i miejsca rośnięcia. Na pytanie, co to jest kardamon, zazwyczaj odpowiadamy, wskazując na niewielkie podłużne ziarenka nieco przypominające migdały. Kardamon to roślina, która wytwarza charakterystyczne torebki z nasionami, które używane są w kuchni. Okazuje się, że jego wysoka cena związana jest z trudnością i czasochłonnością uprawy. Obecnie kardamon, będący zresztą spokrewniony z imbirem, uprawiany jest oprócz rodzimego Wybrzeża Malabarskiego, w Indiach i słynącym z uprawy herbaty Cejlonie.

  Zastosowanie kardamonu w kuchni jest dość szerokie, bo obok właściwości smakowych i zapachowych może przyczynić się do wyleczenia niektórych schorzeń. Główną jego zaletą jest jednak specyficzny korzenny aromat, a także lekki smak. Dania z jego użyciem idealnie sprawdzają się podczas spożywania alkoholu lub czosnku, ponieważ kardamon odświeża nasz oddech. Niewiele osób bowiem wie, że znajduje się w nim olejek kamforowy, dlatego też kardamon wykorzystywany jest w medycynie wschodniej do leczenia zapaleń dziąseł, zębów, chorób układu oddechowego i pokarmowego.

  Zastosowanie kardamonu

  Obecnie dysponujemy kilkoma rodzajami kardamonu, z czego najpopularniejsze są kardamon zielony i kardamon czarny. Najbardziej znanym sposobem jego użycia jest chyba dodawanie go do herbaty i kawy. Dzięki tym niezwykłym ziarnom podkreśla on wyrafinowany smak naparów, a także wzmacnia ich działanie pobudzające. Dodatkowo kardamon wykorzystywany jest do podkreślania smaku słodkich deserów i słodyczy. Świetnie smakują zatem lody z dodatkiem kardamonu albo czekolada na gorąco. Poza tym ziarna kardamonu są składnikiem mieszanki garam masala, a także czasami dodawane są do curry. Wbrew oczekiwaniom, kardamon zatem świetnie smakuje w słodkim, jak i słonym, a nawet pikantnym wydaniu. Co więcej, jego neutralizujące zapach właściwości powodują, że świetnie zastępuje on gumę do żucia.
   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Jeszcze tego nie jadłam, ciekawe jak smakuje:)

  ale jak jeść, całe torebki nasienne czy tylko nasiona ze środka?

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Skorzystajcie z propozycji pysznego śniadania, które dostarczy Wam niezbędnych składników na cały intensywny dzień i wyposaży Was w potężną dawkę energii. Owsianka z otrębami i jabłkami zapewne...

  Najczęściej czytane

  Poniedziałek. Nowy tydzień pracy rozpoczęty. W biurze zamieszanie i...
  Późne lato i wczesna jesień sprzyjają sporządzaniu potraw z cukinii....
  Omlet to świetny pomysł na śniadanie, zwłaszcza jeśli lubisz jajka, a...
  Niektóre produkty spożywcze są tak często przez nas stosowane, że ich...
  Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym to nie pyszny obiad, ale pomysł na...
  Kurczak to jedna z najpopularniejszych propozycji obiadowych. Jest to...
  Zbliżająca się wielkimi krokami jesień zmusza nas do poszukiwań sposobów...
  Różnego rodzaju zapiekanki stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym...
  Wszyscy chyba znamy historię kurczaków Harlanda Sandersa, założyciela...
  Ostatnio na jednej z uczelnianych stołówek jadłam pyszną zapiekankę z...

  Ostatnie komentarze