Po czym poznać, że owoc jest dojrzały?

  Owoce to jeden z najważniejszych elementów zdrowej diety. Są one bogatym źródłem witamin i minerałów niezbędnych do zdrowego funkcjonowania organizmu, a do tego kuszą wyglądem oraz smakiem. Specjaliści ds. żywienia zalecają spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Jednak zanim podasz owoc swojemu dziecku lub dodasz go do sałatki owocowej, upewnij się, czy jest dojrzały.

  Owoc dojrzały a niedojrzały

  Stojąc przy stoisku z owocami, często zastanawiamy się, które owoce nadają się już do spożycia, a które powinny jeszcze dojrzeć. Przed skonsumowaniem słodkiego przysmaku warto przyjrzeć mu się z zewnątrz i od wewnątrz. Sprawdź, jak w prosty sposób ocenić dojrzałość następujących owoców:

  • Banan

  Niedojrzały banan jest zielony, zielono-żółty lub całkowicie żółty. Pojedyncze owoce są bardzo trudne do oddzielenia z kiści i ciężko się je obiera. Niedojrzały banan nie wydziela zapachu, a w smaku jest kredowy. Takich owoców nie warto jeść, gdyż są ciężkostrawne oraz mogą wywoływać zaparcia i skurcze żołądka. Na dojrzałym owocu pojawią się brązowe kropki. Smak będzie słodki, a zapach przyjemny. Banan taki z łatwością oddzielisz od pozostałych i szybko obierzesz.

  • Kiwi

  Gdy kiwi ma sztywną skórkę, a po rozkrojeniu zauważysz, że miąższ jest twardy, oznacza to, że owoc jeszcze nie dojrzał. Nie posiada on wtedy zapachu, a w smaku jest cierpki. Idealne kiwi powinno mieć lekkie wgniecenia na skórce oraz miękkie wnętrze. Przybiera brązowawy kolor, a w samym środku jest lekko przejrzyste. Posiada łagodny, słodki zapach i taki sam smak.

  • Mango

  Niedojrzały owoc jest zielony z zewnątrz i jasnożółty wewnątrz. Posiada twardy miąższ, jest kwaśny w smaku i nie wydziela zapachu. Gdy mango już dojrzeje, jego skórka staje się czerwono-pomarańczowa. Miąższ owocu robi się ciemny, słodki i miękki.

  • Figa

  Figa twarda, bez zapachu oraz o niewyraźnym smaku jeszcze nie dojrzała. Po rozkrojeniu owocu wyraźnie widać włókna oraz jasnoróżowy miąższ. Gdy dojrzeje, robi się tak miękka, że można ją rozdzielić palcami. Miąższ przybiera brązowy kolor, a włókien jest niewiele lub zupełnie ich brak. W jej wnętrzu pojawiają się niewielkie pesteczki. Dojrzała figa ma słodki zapach i smak.

  Owoc dojrzały a przejrzały

  Rozpoznanie owocu niedojrzałego przeważnie nie sprawia nam większych trudności. Problematyczne może być jednak ocenienie, czy jest on dojrzały, czy raczej przejrzały. Na co zwrócić uwagę, aby ustrzec się przed owocem zepsutym?

  • Ananas

  W tym przypadku wygląd owocu może mylić, ponieważ zielony ananas też może być dojrzały. Jego barwa zależy od odmiany. Zanim rozkroisz owoc, oceń jego liście – jeżeli bez problemu wyrwiesz te z samego środka, owoc jest dojrzały. Ananas nadający się do spożycia jest miękki w środku. Jednak gdy jest on zbyt miękki (pozbawiony sprężystości), oznacza to, że niedługo się zepsuje. Stan ten wyczujesz nawet bez przekrajania ananasa.

  • Awokado

  W tym przypadku odmiana owocu także warunkuje jego kolor, więc wygląd zewnętrzny może być mylący. Najlepiej jednak szukać owoców o intensywnie zielonej barwie oraz porowatej, błyszczącej skórce. Ciemne plamy mogą oznaczać, że owoc już przejrzał. Nie kupujmy również awokado zbyt miękkiego, którego skórkę można w prosty sposób naruszyć.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Człoweik całe życie je banany, a teraz się dowiaduje, że jak ma plamki to jest dojrzały a nie przejrzały? Zawsze jadłam żółciutkie... najwidoczniej jadłam niedojrzałe...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Chociaż na co dzień wiele z nas preferuje przepisy nowoczesne i niekonwencjonalne, w święta chętnie sięgamy po dania tradycyjne. Podczas wielkanocnego śniadania nie może bowiem zabraknąć białego...

  Najczęściej czytane

  W wigilijny wieczór musimy zadbać nie tylko o smaczne, świąteczne dania,...
  USB bekon
  Wszyscy wiemy, jak bardzo amerykanie kochają bekon. Jest to dla nich tak...
  Żadna potrawa nie jest skończona, dopóki jej odpowiednio nie doprawisz....
  Lubisz unikatowe gadżety? Otaczasz się przedmiotami, które są spójne z...
  Mówi się „przez żołądek do serca” i wiele w tym prawdy. Mężczy...
  Uciekający Pan Młody
    Tradycyjnie tort weselny wieńczy się figurką Młodej Pary, którą...
  Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Była ona pijana...
  Tradycja kuchni chińskiej jest bardzo długa i nawet największych znawców...
  FunkyLunch1
  Twoje dziecko marudzi, że znów do szkoły dostało kanapkę z serem i...
    Każdy kto jedzie do Torunia musi spróbować tamtejszych pierników, o...

  Ostatnie komentarze