Oznaczenia na opakowaniach

  Bardzo często bywa tak, że czytając informacje na opakowaniu danego produktu spożywczego, nie potrafimy zrozumieć ich treści. Dziwne, często zakodowane oznaczenia składające się z szeregu cyferek czy pojęcia, których nie znamy, mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jak nauczyć się je rozpoznawać, by wiedzieć co kupujemy? Oto praktyczna garść wskazówek. 

  Data ważności

  Takie produkty jak sól, cukier, ocet czy alkohol często nie zawierają informacji na opakowaniu, bo się nie psują. Jeśli zakładana data ważności jest dłuższa niż 1,5 roku, wystarczy jedynie podanie miesiąca i roku. Informację zawierającą również dzień, mają produkty o najmniejszej trwałości. Napis „Spożyć przed...” będzie zatem widniał na mleku, rybach, sałatkach, serach czy mięsie. Są one najbardziej narażone na psucie się, więc stempla na etykiecie nigdy nie należy ignorować! Na mięsie z czasem wytwarzają się bakterie, które po spożyciu mogą powodować liczne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Do tego przechowywanie mięsa w niewłaściwych warunkach (np. w zbyt ciepłej temperaturze) może sprawić, że wyrób zmieni swój zapach nawet mimo tego, iż termin ważności jeszcze nie upłynął. Warto także pamiętać o tym, że soki należy wypić do 48 godzin po otwarciu opakowania, bo po tym czasie napój może utracić swoje wartości odżywcze i powoli zacznie fermentować. Niewiele z nas wie, że oliwę z oliwek „extra vergine" najlepiej jest spożyć w ciągu roku od daty produkcji, mimo że informacja na opakowaniu może wskazywać inaczej.

  Symbole na opakowaniu

  Nie wszystkie zakodowane symbole na produkcie złożone z szeregu cyferek musimy znać. Wśród tych, które nam się raczej nie przydadzą są takie oznaczenia jak: kod wagowy, symbol instytutu weterynarii (w przypadku mięsa), numer partii, normy jakości czy numer maszyny, która rozlewa płyny (w przypadku mleka). Takie znaki na opakowaniach będą przydatne jedynie wtedy, gdy chcemy dokonać reklamacji czy zwrotu towaru. Symbole, na które warto zwrócić uwagę to wartości na napojach zaczynające się od literki E. Takie składniki to często polepszacze, które dodawane są do artykułów spożywczych celem przedłużenia ich trwałości. Związki chemiczne dodawane do żywności w celu zmiany koloru i konsystencji danego produktu czy wytworzenia zapachu lub smaku przypominającego ten naturalny, nie wpływają jednak negatywnie na nasze zdrowie. Są to: emulgatory, środki spulchniające, konserwanty, przeciwutleniacze lub barwniki. Jednak spożywane w nadmiarze mogą powodować reakcje alergiczne. Należy jednak wiedzieć, że każda z wymienionych sztucznych substancji, jaka może być dodawana do artykułów spożywczych jest dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej, a jej szkodliwość na zdrowie jest niewielka. To dzięki takim składnikom masło, margaryna czy soki warzywne i owocowe na dłużej zachowują swoją przydatność do spożycia, a także zyskują bardziej wyrazisty smak. Jak rozszyfrować ich znaczenie? Oto krótki przewodnik:
   - od E 100 do E 199 – barwniki,
   - od E 200 do E 269 – konserwanty,
   - od E 270 do E 399 – przeciwutleniacze,
   - od E 400 do E 499 – zagęszczacze.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Skorzystajcie z propozycji pysznego śniadania, które dostarczy Wam niezbędnych składników na cały intensywny dzień i wyposaży Was w potężną dawkę energii. Owsianka z otrębami i jabłkami zapewne...

  Najczęściej czytane

  Omlet to świetny pomysł na śniadanie, zwłaszcza jeśli lubisz jajka, a...
  Wszyscy chyba znamy historię kurczaków Harlanda Sandersa, założyciela...
    Z pozoru niewinne przekąski, jakie często podjadamy w ciągu dnia,...
  Makaron z soczewicą to świetny sposób na pyszny obiad, zwłaszcza dla tych...
  Późne lato i wczesna jesień sprzyjają sporządzaniu potraw z cukinii....
  Nie ma nic bardziej kuszącego, kiedy wracając po długim z dniu w pracy,...
  Niektóre produkty spożywcze są tak często przez nas stosowane, że ich...
  Poniedziałek. Nowy tydzień pracy rozpoczęty. W biurze zamieszanie i...
  Wszyscy uwielbiają stare przepisy, bo smakują dzieciństwem. Tak jest w...
  Impreza imprezą, ale przecież wcześniej trzeba coś zjeść, by do niej...

  Ostatnie komentarze