Nakrywanie stołu

  Zbliżające się wielkimi krokami święta Bożego Narodzenia skłaniają nas do przypomnienia sobie receptur wigilijnych potraw. Zdarza się, że obowiązek przygotowania świątecznych dań spada na nas jak grom z jasnego nieba. Trudno przywołać wszystkie serwowane w tym wyjątkowym dniu propozycje kulinarne, zwłaszcza że każdy z nas posiada charakterystyczną dla swojego regionu, a nawet rodziny specyficzną tradycję. Nie tylko jednak sprzątanie, kupowanie prezentów albo przyrządzanie dań zajmują nam wiele czasu. Niektóre z nas wigilijną kolację w swoim domu będą przygotowywać po raz pierwszy. Z drugiej strony, przy świątecznym stole mogą pojawić się nowi goście. Ważne jest nie tylko to, co się podaje, ale także w jaki sposób powinno się to czynić. Nie czekaj na ostatnią chwilę i zapoznaj się z zasadami nakrywania do stołu. Zdobyte wiadomości możesz wykorzystać nie tylko w trakcie świąt, lecz także tuż po nich, szykując sylwestrową zabawę.

  Nakrywanie do stołu

  Nakrywanie do stołu powinno charakteryzować się pewnymi zasadami. Ich przestrzeganie pozwoli naszym gościom czuć się swobodnie i cieszyć się smakiem przygotowanych przez nas posiłków. To właśnie dzięki umiejętnemu ułożeniu sztućców jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie rodzaje potraw zostaną podane. Poza tym, zastanawiając się, jak nakryć do stołu, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę obok walorów estetycznych również praktyczne. Należy zatem ustawić nakrycia w ten sposób, aby posiłek mógł być spożywany w poczuciu komfortu i wygody.

  W zależności od tego, co i w jakiej ilości będziemy podawać gościom, wyróżnić można nakrycie podstawowe i nakrycie rozszerzone. Pierwsze z nich zazwyczaj stosowane jest w trakcie krótszych i skromniejszych przyjęć, podczas gdy nakrycie rozszerzone używane jest podczas prawdziwych uczt. Bez względu na to, czy szykujesz wytrawną romantyczną kolację, czy krótki intymny posiłek, powinnaś kierować się tymi samymi zasadami nakrywania stołu.

  Zasady nakrywania stołu

  Podstawą każdego nakrycia stołu jest obrus. W tradycyjnym wydaniu jest on biały, jednakże coraz częściej sięga się po obrusy zielone albo granatowe. Są one bardziej praktyczne, ponieważ łatwiej jest z nich usunąć plamy zrobione przez nieostrożnych gości. Poza tym istotna jest także wielkość stołu. Powinien on być na tyle duży, byśmy czuli się przy nim komfortowo i nie przeszkadzali współbiesiadnikom w jedzeniu. Dekoracje stołu powinny go upiększać, jednakże nie mogą przeszkadzać w rozmowie albo degustowaniu posiłków. Dlatego też, jeśli decydujemy się na kwiaty albo świece, nie mogą one mieć dominującego zapachu.

  Talerz na danie główne powinien znaleźć się pod talerzem na zupę. Po prawej stronie należy położyć nóż, a także łyżkę do zupy. Lewa strona jest miejscem, gdzie powinien znaleźć się widelec. Nad talerzami kładzie się sztućce deserowe. Ważne jest, aby począwszy od zewnątrz, wszystkie sztućce ułożone były w kolejności podawania posiłków. Między nożem i łyżką stołową a sztućcami deserowymi powinny pojawić się różne rodzaje kieliszków, natomiast między widelcem a sztućcami deserowymi stać muszą talerzyki na masło i pieczywo.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Świetne porady! Zawsze miałam wątpliwości z tym, jak co postawić

  Najlepiej jest nie organizować niczego w domu i wyjść na miasto:) neutralny grunt- polecam:)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Najlepszym sposobem na zaostrzenie apetytu gości przed podaniem dania głównego jest smakowita przystawka. Idealna przekąska będzie zdrowa, tania i urozmaicona. Jeżeli chociaż jeden z twoich gości...

  Najczęściej czytane

  Niektóre produkty spożywcze są tak często przez nas stosowane, że ich...
  Nie ma nic bardziej kuszącego, kiedy wracając po długim z dniu w pracy,...
  Ostatnio na jednej z uczelnianych stołówek jadłam pyszną zapiekankę z...
  Poniedziałek. Nowy tydzień pracy rozpoczęty. W biurze zamieszanie i...
  Różnego rodzaju zapiekanki stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym...
  Zbliżająca się wielkimi krokami jesień zmusza nas do poszukiwań sposobów...
  Tradycyjna kuchnia polska skrywa w sobie wiele czasami zupełnie niesł...
  Przypominasz sobie jeszcze, jakie było pierwsze danie, które udało ci si...
  Wszyscy chyba znamy historię kurczaków Harlanda Sandersa, założyciela...
  Omlet to świetny pomysł na śniadanie, zwłaszcza jeśli lubisz jajka, a...

  Ostatnie komentarze

  • (3)

   ja najczesciej jem z miesem :) ostatnio z szynka z serii bez e. tak, dziwne ale mi smakuje cos takiego :D

  • (5)

   a jakiej maki dodac?

  • (3)

   Jakich ziół można dodać?

  • (3)

   no niestety muszę zgodzić się z przedmówczynią :)....klasyczny sos węgierski powinno się robić z wołowiną :) , ale mozna założyć , ze ma to byc tani obiad. Wtedy hm...parówka może byc , choć odpowiedniejsza byłaby jakaś wieprzowa kiełbaska pokrojona w...

  • (6)

   hm...a to ciekawe :)...autorka raczej nie odrobiła lekcji :(...duzo wyższa temperaturę dymienia znosi smalec , a nie olej....powrót w wielu restauracjach do smażenia na smalcu jest juz powszechnie znany :)....i to wlasnie zarówno z powodów smakowych...