Kwaśnica po góralsku

  Istnieje teoria, według której część z nas zdecydowanie lepiej wypoczywa nad morzem niż w górach i odwrotnie. Na szczęście niektórzy z nas zupełnie się z nią nie zgadzają i kochają te dwa niezwykłe zakątki naszego kraju, z chęcią spędzając w nich wolny czas. Jeśli wybór nie jest konieczny, to nie należy go podejmować. Bez wątpienia trudno obejść się bez szumu morza i gorącego piasku na plażach latem, ale równie trudno wyrzec się szusowania na ośnieżonych stokach polskich gór zimą albo wypraw na szczyty w słoneczny dzień. Jeżeli w twoich wspomnieniach niemałą rolę odrywa górski pejzaż albo nie możesz się doczekać, kiedy znów będziesz mogła wybrać się na narty, zrób sobie namiastkę planowanego lub odbytego już wypoczynku i samodzielnie przyrządź kwaśnicę w domu. Nie daj się pokonać nudzie i już dziś zapoznaj się z przepisem na tę wyjątkową zupę.

  Kuchnia góralska

  Na narodową kuchnię składa się tradycja kulinarna jej poszczególnych regionów. I choć ich rola w kształtowaniu gustów Polaków jest różna, to jednak one w dużej mierze są odpowiedzialne za to, co jemy. Jednym z najbardziej aktywnych regionów w zakresie kultywowania tradycji jest południowy skraj Polski. Ten, kto choć raz był w górach doskonale wie, że folklor można tam spotkać niemalże na każdym kroku. Jedną z turystycznych atrakcji jest kuchnia góralska. Obecne są w niej nie tylko specyficzne produkty, ale także nieco różniące się od ogólnopolskich receptury przyrządzania dobrze nam znanych potraw. Wracając z wypoczynku w tym malowniczym zakątku naszego kraju, turyści przywożą namiastkę tej wyjątkowej kuchni, jaką jest oscypek. Ten niezwykły ser wytwarzany na bazie mleka owczego cieszy się ogromną popularnością.

  Należy zaznaczyć, że całość kuchni góralskiej opiera się na dość prostych, wykorzystujących dostępne produkty daniach. Jest ona zatem tym cenniejsza, że z powszechnie używanych i mocno ograniczonych składników potrafi wyczarować tak smaczne potrawy. Obok nabiału bardzo ważnym jej elementem jest baranina. To właśnie ona bardzo często gości na góralskich stołach. Oczywiście uczta taka kończy się podaniem tradycyjnej śliwowicy, a deser zazwyczaj stanowi placek po zbójnicku. Jednak jedną z najbardziej popularnych potraw jest góralska kwaśnica. Zdarza się, że widzi się w niej bliską kuzynkę znanego w Polsce kapuśniaku, jednak entuzjaści kwaśnicy podhalańskiej mogliby gwałtownie sprzeciwić się temu stwierdzeniu. Zanim dowiemy się, jak ugotować kwaśnicę, warto zaznaczyć, że ze swej natury jest posiłkiem dość pożywnym. Przecież to właśnie kwaśnica na żeberkach pozwalała przetrwać góralom trudne warunki pogodowe.

  Przepis na kwaśnicę po góralsku

  Do ugotowania kwaśnicy będziesz potrzebowała:

  • żeberek wieprzowych surowych,
  • 0,5 kg kiszonej kapusty,
  • kilka plastrów wędzonego boczku,
  • soku z kapusty kiszonej,
  • 1 cebuli,
  • soli,
  • pieprzu,
  • ziela angielskiego,
  • majeranku,
  • 1 kg ziemniaków.

  Żeberka należy umyć i obgotować, wrzucając je do gorącej wody na 15-20 minut. Następnie mięso powinno zostać podzielone na małe porcje. To samo należy uczynić z boczkiem.

  Mięso należy wrzucić do zimnej wody i gotować na małym ogniu przez godzinę wraz z solą, pieprzem, majerankiem i 4-5 ziarnami ziela angielskiego, a także kapustą z dodatkiem sosu. Po upływie tego czasu do zupy dodaje się zeszkloną na patelni cebulę. Ziemniaki muszą być ugotowane w oddzielnym garnku i pod koniec dodane do zupy.

  Smacznego!

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Mniam!

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Masz ochotę na ciasto, jednak brak ci czasu na jego przyrządzenie? Istnieje wiele sposobów na przygotowanie słodkiego deseru zaledwie w kilka minut. Pomocna w tym celu okaże się kuchenka...

  Najczęściej czytane

  W wigilijny wieczór musimy zadbać nie tylko o smaczne, świąteczne dania,...
  Żadna potrawa nie jest skończona, dopóki jej odpowiednio nie doprawisz....
  USB bekon
  Wszyscy wiemy, jak bardzo amerykanie kochają bekon. Jest to dla nich tak...
  Uciekający Pan Młody
    Tradycyjnie tort weselny wieńczy się figurką Młodej Pary, którą...
  Mówi się „przez żołądek do serca” i wiele w tym prawdy. Mężczy...
  Lubisz unikatowe gadżety? Otaczasz się przedmiotami, które są spójne z...
  Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Była ona pijana...
  FunkyLunch1
  Twoje dziecko marudzi, że znów do szkoły dostało kanapkę z serem i...
  Tradycja kuchni chińskiej jest bardzo długa i nawet największych znawców...
  Warzywa, owoce, nabiał, ryby, kiełki, słodycze, mięso – to produkty...

  Ostatnie komentarze