Kuchnia śląska

  Cudze chwalicie, swego nie znacie – powiedzenie to jest niezwykle trafne, zwłaszcza w momentach, kiedy to urzeczeni smakiem egzotycznych potraw, rozczulamy się nad ich niesamowitym smakiem i aromatem. Z czasem okazuje się, że tradycja kuchni polskiej kryje w sobie ogrom tajemnic, bowiem jedzenie w Polsce nie ogranicza się do zestawu obiadowego składającego się z ziemniaków, kotleta schabowego i mizerii. Jedną z bardziej charakterystycznych kuchni regionalnych jest kuchnia śląska. Zobacz, jakie potrawy się do niej zalicza, i w jaki sposób je przyrządzić.

  Kuchnia po śląsku

  Śląsk to część terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, która brała udział w jej bogatej i skomplikowanej historii. To także region, jaki wywarł niemałą rolę w dziejach nie tylko polityczno-społecznych, lecz także kulinarnych kraju. Co więcej Śląsk nie stanowi jednolitego terytorium, bowiem w jego obrębie wyróżnić można kilka obszarów o charakterystycznej kulturze, gwarze, strojach. Z uwagi na przedmiot tego artykułu i bogactwa tradycji, wskazana zostanie tylko ta związana ze śląskim jedzeniem.

  Na obecny kształt potraw śląskich wpływ miało kilka czynników. Obok usytuowania geograficznego i częstych przemian politycznych wskazać należy także gospodarcze i społeczne. Z jednej strony więc sąsiedztwo i brak wyraźnej przynależności do któregokolwiek państwa spowodowały, że wiele sposobów przyrządzania posiłków zostało w kuchni śląskiej zaadaptowanych z Niemiec, Austrii, Czech i w końcu z pozostałych regionów Polski. Wysokie i wczesne uprzemysłowienie Śląska wpłynęło także na obfitość i sytość serwowanych tam dań. Poza tym region ten jest ze względu na bogatą historię i konieczność pielęgnowania tradycji w celu utrzymania tożsamości dość konserwatywny. Z uwagi na to wiele z potraw przyrządzanych w dawnych czasach nadal wykonuje się podobnie. Część dań śląskich cieszyła się tak dużym uznaniem, że znalazła miejsce w ogólnokrajowej sztuce kulinarnej. Oto kilka najbardziej znanych tradycyjnych przepisów śląskich:

  Potrawy śląskie

  Śląskie potrawy kulinarne to bardzo szerokie pojęcie mieszczące receptury, z których pochodzenia nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Zaliczyć należy do nich przede wszystkim:

  • żurek – popularną zupę przyrządzaną z zakwasu z mąki; zęsto dodaje się do niego kiełbasę lub grzyby, a jego specyficzny kwaskowaty smak znalazł wielbicieli wśród wielu nacji.
  • pączki – przyrządzanie tych drożdżowych specjałów zawdzięczamy właśnie kuchni śląskiej; obok nich wyrabiane są także bułeczki drożdżowe gotowane na parze.
  • modra kapusta – to warzywny dodatek do potraw o słodko-kwaśnym smaku; bardzo często dodaje się do kapusty jabłko, a całość podawana jest na ciepło.
  • karminadle – to kotlety mielone z mięsa króliczego, wieprzowego, wołowego albo w nowoczesnej wersji z drobiowego.

  Kuchnia śląska do dziś kryje w sobie wiele niedocenianych receptur na stworzenie pysznych, sycących i pożywnych posiłków. To idealne propozycje na przetrwanie długich deszczowych wieczorów, które przygotowują nas na mroźną zimę.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Chociaż na co dzień wiele z nas preferuje przepisy nowoczesne i niekonwencjonalne, w święta chętnie sięgamy po dania tradycyjne. Podczas wielkanocnego śniadania nie może bowiem zabraknąć białego...

  Najczęściej czytane

  W wigilijny wieczór musimy zadbać nie tylko o smaczne, świąteczne dania,...
  USB bekon
  Wszyscy wiemy, jak bardzo amerykanie kochają bekon. Jest to dla nich tak...
  Lubisz unikatowe gadżety? Otaczasz się przedmiotami, które są spójne z...
  Żadna potrawa nie jest skończona, dopóki jej odpowiednio nie doprawisz....
  Uciekający Pan Młody
    Tradycyjnie tort weselny wieńczy się figurką Młodej Pary, którą...
  Mówi się „przez żołądek do serca” i wiele w tym prawdy. Mężczy...
  FunkyLunch1
  Twoje dziecko marudzi, że znów do szkoły dostało kanapkę z serem i...
  Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Była ona pijana...
  Tradycja kuchni chińskiej jest bardzo długa i nawet największych znawców...
    Każdy kto jedzie do Torunia musi spróbować tamtejszych pierników, o...

  Ostatnie komentarze