Jak zmniejszyć cholesterol?

  Palenie papierosów, brak ruchu, stosowanie środków antykoncepcyjnych czy stres to czynniki zwiększające poziom cholesterolu. W głównej mierze jednak największy wpływ ma dieta. Niezdrowe jedzenie to główna przyczyna złego stanu zdrowia. Co zatem robić, aby nieco obniżyć poziom cholesterolu?

  Zdrowa dieta w walce z cholesterolem

  Ten rodzaj odżywiania zwany jest też dietą hipolipeniczną czy przeciwmiażdżycową. Tę metodę mogą stosować nie tylko osoby z zaburzeniami lipidowymi, ale także te, które pragną pozbyć się kilku zbędnych kilogramów i jednocześnie wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do codziennego życia. Jakie są zasady tej diety? Przede wszystkim najlepiej jest spożywać pięć posiłków dziennie, podzielonych na małe porcje, aby nie obciążać żołądka. Dobrze jest także, aby wprowadzić zdrowy nawyk polegający na regularności ich jedzenia, co poprawi metabolizm i znacznie ułatwi trawienie. Krokiem do redukcji poziomu cholesterolu jest ograniczenie spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz zredukowanie do niezbędnego minimum procesu smażenia potraw. W odstawkę powinny więc pójść wszelkiego rodzaju masła, oleje czy margaryny. Przygotowywane posiłki zdecydowanie lepiej jest ugotować w wodzie lub na parze. W diecie niskocholesterolowej bardzo ważne jest dostarczenie organizmowi dużej ilości błonnika oraz witamin A,C, E czy B6. Co ciekawe, choć ta metoda odradza stosowanie alkoholu, to polecane jest w niej okazjonalnie picie czerwonego wina z dzikiej róży, które przyczynia się do redukcji złego cholesterolu.

  Zasady zdrowej diety na obniżenie cholesterolu

  W pierwszej kolejności należałoby zwiększyć ilość tłuszczów nienasyconych. Warto zatem zamiast ciężkich i kalorycznych sosów do warzywnych sałatek dodawać oliwę z oliwek. Bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 zbawiennych dla utrzymania właściwych norm cholesterolu są również ryby. W diecie tej pokarmami, które powinny gościć na talerzu jak najczęściej są: chude mięso, odtłuszczony nabiał, nasiona słonecznika lub sezamu, pieczywo razowe, soja, soczewica, płatki owsiane, warzywa kapustne oraz owoce. Jeśli chodzi o napoje, w menu powinna królować przede wszystkim niegazowana woda mineralna, soki owocowe albo ziołowe herbatki. Kolorowe napoje gazowane są stanowczo zabronione!
  Produktami całkowicie zakazanymi są tłuste wędliny i mięsa, a także pełnotłuste sery żółte i topione. Z lodówki powinny także zniknąć kaloryczne śmietany, pasztety i konserwy, tłuste mleko, podroby oraz majonez. Ponadto należy całkowicie wyeliminować alkohol, gdyż spożywany z nadmiernych ilościach uszkadza wątrobę i w konsekwencji przyczynia się do podniesienia poziomu trójglicerydów we krwi. Należy także wykluczyć z menu fast foody, niezdrowe i pełne środków konserwujących zupy w proszku, słodycze, słone przekąski oraz ograniczyć do minimum spożycie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Dieta niskocholesterolowa doradza także wyeliminowanie nawyku rozpoczynania poranka od wypicia filiżanki kawy, która hamuje apetyt.
   
  Na koniec warto pamiętać także o aktywności fizycznej. Zwiększenie ilości ruchu na świeżym powietrzu i rzucenie palenia to także duży krok do sukcesu w walce ze złym cholesterolem.
   
   
   
   

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Witam , czy miód / łyżka dziennie / ma wpływ na cholesterol, jedzony razem z płatkami i jogurtem.
  Czy kapusta kiszona jest wskazana przy diecie anty cholestorowej

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Skorzystajcie z propozycji pysznego śniadania, które dostarczy Wam niezbędnych składników na cały intensywny dzień i wyposaży Was w potężną dawkę energii. Owsianka z otrębami i jabłkami zapewne...

  Najczęściej czytane

  Niektóre produkty spożywcze są tak często przez nas stosowane, że ich...
  Nie ma nic bardziej kuszącego, kiedy wracając po długim z dniu w pracy,...
  Ostatnio na jednej z uczelnianych stołówek jadłam pyszną zapiekankę z...
  Poniedziałek. Nowy tydzień pracy rozpoczęty. W biurze zamieszanie i...
  Różnego rodzaju zapiekanki stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym...
  Zbliżająca się wielkimi krokami jesień zmusza nas do poszukiwań sposobów...
  Tradycyjna kuchnia polska skrywa w sobie wiele czasami zupełnie niesł...
  Przypominasz sobie jeszcze, jakie było pierwsze danie, które udało ci si...
  Wszyscy chyba znamy historię kurczaków Harlanda Sandersa, założyciela...
  Omlet to świetny pomysł na śniadanie, zwłaszcza jeśli lubisz jajka, a...

  Ostatnie komentarze