Gotowanie ryżu

   

  Sprawa pozornie prosta, jednak okazuje się, że nawet w tak nieskomplikowanej czynności, jaką jest gotowanie ryżu istnieją pewne zasady, które decydują o jego smaku. Jakie? Otóż okazuje się, że czynnikiem, który wyznacza długość gotowania jest rodzaj ryżu. Pora zatem wpisać sobie te kilka wskazówek do kuchennego dzienniczka i stosować podczas przygotowywania kulinarnych specjałów.
   
   
  Jak gotować ryż?
   
  Ryż długoziarnisty – czas gotowania to ok. 15 minut. Ryż nie może się jednak sklejać, dlatego dobrze przed zagotowaniem dodać do niego odrobinę soli. Proporcje są bardzo proste - na pół szklanki ryżu dodajemy 1,5 szklanki wody.
   
  Ryż brązowy – wymaga dość długiego gotowania, bo około pół godziny. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo to najzdrowsza odmiana ryżu. Proporcja to: szklana ryżu na szklankę wody.
   
  Ryż dziki – cechuje się charakterystycznym czarnym kolorem i dość długim gotowaniem, bo aż do 50 minut.
   
  Pamiętajmy, że gotując ryż warto wcześniej opłukać go pod bieżącą wodą, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. Dzięki takiemu zabiegowi ziarenka nie będą się sklejać. Ryż można także gotować na wywarze z mięsa lub dodać do wody małą ilość masła, by nie stał się zbyt suchy.
   
  Ryż gotujemy oczywiście pod przykryciem na małym ogniu, aż do momentu, kiedy woda niemal całkowicie wyparuje z garnka.
   
  Gotowanie ryżu w mikrofalówce jest dużo szybszym sposobem na przyrządzenie ryżu. Wystarczy umieścić do w misce z wodą i dodatkiem soli, a następnie włączyć urządzenie na około 6 minut (w przypadku ryżu białego). Innym rozwiązaniem jest także gotowanie ryżu na parze.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejkuchnia.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Skorzystajcie z propozycji pysznego śniadania, które dostarczy Wam niezbędnych składników na cały intensywny dzień i wyposaży Was w potężną dawkę energii. Owsianka z otrębami i jabłkami zapewne...

  Najczęściej czytane

  Niektóre produkty spożywcze są tak często przez nas stosowane, że ich...
  Nie ma nic bardziej kuszącego, kiedy wracając po długim z dniu w pracy,...
  Ostatnio na jednej z uczelnianych stołówek jadłam pyszną zapiekankę z...
  Poniedziałek. Nowy tydzień pracy rozpoczęty. W biurze zamieszanie i...
  Różnego rodzaju zapiekanki stały się w ostatnim czasie bardzo popularnym...
  Zbliżająca się wielkimi krokami jesień zmusza nas do poszukiwań sposobów...
  Tradycyjna kuchnia polska skrywa w sobie wiele czasami zupełnie niesł...
  Przypominasz sobie jeszcze, jakie było pierwsze danie, które udało ci si...
  Wszyscy chyba znamy historię kurczaków Harlanda Sandersa, założyciela...
  Omlet to świetny pomysł na śniadanie, zwłaszcza jeśli lubisz jajka, a...

  Ostatnie komentarze